W Polsce coraz częściej spotyka się place, ulice i chodniki zbudowane z kostki brukowej. W zależności od docelowego przeznaczenia tego materiału dobiera się odpowiednie gabaryty kostki brukowej.

Jeżeli przewidujemy, że w miejscu, na którym ma być docelowo ułożona kostka brukowa będą przejeżdżały pojazdy do 2 ton to jej grubość może sięgać 40 mm. Natomiast jeżeli będzie ruch  po powierzchni kostki brukowej pojazdów o masie 3,5 tony to zaleca się już w takim miejscu ułożenie kostki o grubości 60 mm. Z kolei grubość 80 mm, to grubość przeznaczona dla samochodów ciężarowych.

Gdy nie jesteśmy w stanie do końca oszacować przeznaczenia kostki brukowej to zawsze lepiej zdecydować się na tą, która będzie miała większą grubość. Jeżeli kostka ma dobrze dobraną konsystencję, to im bardziej jest ona grubsza tym bardziej wytrzymała.

O czym należy pamiętać przy wyborze kostki brukowej?

Dobór kostki brukowej powinien być konsultowany z firmą brukarską, ponieważ posiada ona niezbędne doświadczenie w procesie jej układania. Posiada również opinie klientów, którzy ją eksploatują.

Do najważniejszych parametrów, którymi powinniśmy się sugerować przy doborze kostki brukowej zalicza się jej łamanie, reakcje na zmiany temperatury i nasiąkliwość. W laboratoriach producentów często są prowadzone badania w postaci cyklów zamrażania i rozmrażania kostki brukowej. Zazwyczaj takie badania robi się na minimum 150 cykli, a stopień nasiąkliwości nie powinien przekraczać 5 procent.

Podsumowując, to wszystko powinniśmy zwracać uwagę także na efekt końcowy ułożenia kostki brukowej. Warto w takim momencie jest przemyśleć kolorystykę. Często spotyka się następujące odcienie kostki brukowej:

– szarość,

– grafit,

– czerwień

– brąz,

– żółć.

Kolory te są mogą być ułożone w sposób jednolity, cieniowany, albo występować w wariancie melanżu. Warto też w tym momencie zaakcentować, że istnieją także specjalne impregnaty do kostki z dodatkiem barwnika. Dzięki niemu można zmienić lub poprawić kolorystykę kostki brukowej.

Artykuł napisano przy pomocy firmy Master-Bruk – https://master-bruk.pl